Ženski prostor je, uz podršku Rekonstrukcije Ženski fond, inicirao projekcije dokumentarnog filma Ja hoću da imam izbor u ukupno 7 gradova u Srbiji. Film je nastao u okviru kampanje 2016, a u njemu su učestvovale mlade Romkinje iz Pirota, Niša i Vlasotinca koje su javno uputile poruku da se suočavaju sa sterotipima, predrasudama, nasiljem i raznim ograničenjima od strane porodice, zajednice, škole, institucija, i da žele da samostalno i bez pritisaka donose odluke o sopstvenom kretanju, obrazovanju, zapošljavanju, braku, seksualnom životu, itd.
Aktivistkinje udruženja Ternipe su u Pirotu organizovale projekciju 26. marta. Film je ostavio pozitivan utisak na okupljene, a mlade Romkinje su iskustvo iz sopstvenih života povezivale sa porukom filma i uočile mnoge sličnosti sa ženama koje na filmu govore.
U Bujanovcu je projekcija filma održana 4. aprila pred 15 žena iz romskih naselja. Aktivistkinje Udruženja Romkinja Bujanovac su sa gledateljkama razgovarale o važnosti donošenja sopstvenih odluka u svojim životima. Neke od prisutnih su sa žaljenjem govorile kako nisu imale pravo glasa kada su se udavale i da su roditelji odlučivali umesto njih.
Glas žena čuo se i u Kruševcu, gde su aktivistkinje udruženja Romani Cikna 5. i 8. aprila organizovale dve radionice namenjene ženama, posvećene obrazovanju i Međunarodnom danju Roma i Romkinja. Obe radionice su započinjale projekcijom filma Ja hoću da imam izbor, a nastavljale se diskusijom o važnosti obrazovanja.
U Novom Bečeju je 7. aprila. u organizaciji Udruženja Roma Novi Bečej ukupno 12 žena iz romskih naselja pogledalo film i diskutovalo o ranim, ugovorenim i prisilnim brakovima. Sve su se složile da brakovi ne smeju da se sklapaju pre punolestva i završene bar osnovne škole, govorile su o nasilju koje su preživljavale.
Slične poruke i reakcije mogle su se čuti i 6. aprila u Beogradu i 7. aprila u Obrenovcu, gde su aktivistkinje Romskog centra za žene i decu Daje organizovale projekciju i diskusiju.
Ove godine su aktivistkinje organizacije Izvan margine, već tradicionalno, u Prokuplju organizovale uličnu akciju merenja pritiska i šećera u krvi. Ovom akcijom su obeleženi i Svetski dan zdravlja, 7. april, kao i 8. april Međunarodni dan Roma i Romkinja.
Inicijativa romskih studentkinja je ove godine organizovala niz aktivnosti u cilju promocije visokog obrazovanja i uspešnih romskih studentkinja iz Srbije. Organizovane su ulične akcije 3. aprila u Vršcu, 4. aprila u Novom Sadu, 6. aprila u Nišu i 10. aprila u Beogradu, na kojima su aktiviskinje delile balone prolaznicima i upoznale ih sa Mesecom romskog ženskog aktivizma. Pored Ženskog prostora, ove aktivnosti podržao je i Ekumenski humanitarni centar iz Novog Sada.
U svakom navedenom gradu je postavljena i izložba sa 27 fotografija na kojima je predstavljeno 27 studentkinja i njihove majke, a pored svake fotografije je ispisana poruka studentkinje na temu Zašto mislim da je moja budućnost svetlija od budućnosti koju je moja majka imala?
Preko 150 Romkinja i Roma, predstavnika/ca NVO, ustanova i institucija su prisustvovali i projekciji filma Ja hoću da imam izbor koja je bila uvod u diskusiju. Sa ovih događaja poslata je jasna poruka o važnosti visokog obrazovanja, problemima sa kojima se visokobraziovane Romkinje susreću, o njihovoj borbi da odluke donose same i izbore se sa predrasudama i stereotipima kako u širem društvu, na svojim fakultetima tako i u zajednici u kojoj žive, a koja vrlo često ne vidi potrebu za obrazovanjem devojaka, a posebno kada je fakultetsko obrazovanje u pitanju.
Ovi događaji su se održali u prostorijama Kulturnog centra u Vršcu, Ekumenske humanitarne organizacije u Novom Sadu, na Elektronskom fakultetu u Nišu i u Kući ljudskih prava u Beogradu, a prisustvovali su i predstavnici/ce Visoke škole za obrazovanje vaspitača – Vršac, Skupštine Autonomne pokrajine Vojvodine, Pokrajinskog sekretarijata za obrazovanje, Fakulteta za evropske pravne političke studije u Novom Sadu, Pokrajinski zaštitnik građana, Pravnog fakulteta u Nišu, Saveta za ljudska i manjinska prava Grada Niša, kao i niških osnovnih škola: Sreten Mladenović Mika i Vuk Karadžić. Pored njih, akcijama su se priključile i organizacije: Društvo Roma Romano krlo, Vršac; udruženja iz Novog Sada: Udruženje Roma Bangladeš, Phralipe, Udruženje romskih studenata, Ženske studije i istraživanja; Grupa za decu i mlade Indigo iz Niša, Asocijacija pedagoških asistenata i drugi.
Još jedna projekcija filma je organizovana i u sklopu konferencije Romkinje u Srbiji: dostignuća, izazovi i perspective, koja je organizovana u Palati Srbija 11. aprila od strane žena iz Nacionalnog saveta romske nacionalne manjine. Tom prilikom su govorili Nikolas Bizel, predstavnik Delegracije Evropske unije u Srbiji, Andrea Oricio, šef misije OEBS u Srbiji, Nenad Ivanišević, državni sekretar u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Brankica Janković, poverenica za ravnopravnost, Suzana Paunović, direktorka Kancelarije za ljudska i manjinska prava, Gordana Stevanović, zamenica Zaštitnika građana, Karla Robin Heršej, predstavnica UNDP-a u Srbiji, Vitomir Mihajlović, predsednik Nacionalnog saveta romske nacionalne manjine, Radmila Zećirović, Slavica Vasić, Marina Simeunović i Ana Saćipović ispred Romske ženske mreže.
Događaj je ispratila i redakcija Radio Beograda, a snimak je dostupan na linku: http://www.rts.rs/page/radio/ci/story/27/radio-beograd-1/2697437/romano-them.html